خبرنامه کتابک

مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

خبرنامه کتابک شماره ۱۴۳ - ۳۰ مهر ۱۳۹۳

برای "لغو اشتراک" خبرنامه، به انتهای صفحه بروید

نامزدهای جایزه یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۱۵ اعلام شدند

نامزدهای جایزه یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۱۵ اعلام شدند

فهرست نامزدهای جایزه یادبود آسترید لیندگرن در نمایشگاه کتاب فرانکفورت اعلام شد. ۵۰ نامزد از این فهرست ۱۹۷ نفری برای نخستین بار برای دریافت این جایزه نامزد شده اند.

این نامزدها که شامل نویسنده، تصویرگر، قصه گو، افراد یا سازمان های مروج کتابخوانی هستند، از سوی بیش از ۱۰۰ سازمان از ۶۱ کشور در جهان معرفی شده اند.
سازمان های نامزدکننده که در زمینه ادبیات کودک و نوجوان به شکل تخصصی فعالیت می کنند می توانند افراد و سازمان هایی را از کشور خود یا دیگر کشورها برای دریافت این جایزه معرفی کنند. در ایران شورای کتاب کودک، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می توانند افراد یا سازمان ها را برای این جایزه نامزد کنند.

بیشتر بخوانید

موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی ایران گشایش یافت!

موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی ایران گشایش یافت!

روز یکشنبه ٢٧ مهر ماه موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی ایران با مدیریت امیر سهرابی کارشناس و پژوهشگر تئاتر در شهر کاشان با حضور گروهی از دست اندرکاران نمایش های عروسکی، مدیران فرهنگی و علاقه مندان در خانه جعفر علامه فیضی روحانی و شاعر اواخر دوره قاجار آغاز به کار کرد.

این موزه نخستین موزه عروسک های خیمه شب بازی ایران است.

بیشتر بخوانید

عکس های شما - کودکان و خواندن

عکس های کودکتان در حال کتابخوانی را برای کتابک ارسال کنید.

ketabakinfo@gmail.com

روش ساخت عروسک های خراسان جنوبی به عنوان میراث ملی ناملموس ثبت شد

روش ساخت عروسک های خراسان جنوبی به عنوان میراث ملی ناملموس ثبت شد

عروسک های بومی دست ساز بانوان روستاهای محدوده پروژه بین المللی ترسیب کربن با حمایت دفتر پژوهش و آموزش کودکان و نوجوانان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ثبت ملی شد.

به دنبال اجرای پروژه" ایجاد کسب و کار پایدار از طریق صنایع دستی برای حفاظت ازمنابع طبیعی" که توسط گروه موسسه آوای طبیعت پایدار و با حمایت سازمان ملل متحد و سازمان جنگل ها و مراتع در سال ۹۲ در روستاهای تاجمیر، نازدشت، کسراب، حجت آباد و همت آباد انجام شد، عروسک های دست ساز منطقه احیا، تولید و عرضه شد. در حال حاضر بیش ١۵ خانوار در حال تولید عروسک های محلی خود هستند و از این طریق بخش مهمی از وام های مربوط به منابع طبیعی خود را پرداخت می کنند.

بیشتر بخوانید

دانشگاه صنعتی شریف سومین دوره مسابقه ملی طراحی و ساخت اسباب بازی ایران برگزار می کند

دانشگاه صنعتی شریف سومین دوره مسابقه ملی طراحی و ساخت اسباب بازی ایران برگزار می کند

دانشگاه صنعتی شریف سومین دوره مسابقه ملی طراحی و ساخت اسباب بازی ایران برگزار می کند. این مسابقه با هدف ایجاد بستری مناسب برای شکوفایی استعدادها و رشد قوه خلاقیت نوجوانان و جوانان و همچنین آشنایی آن ها با چگونگی انجام یک کار تیمی موفق هر دو سال یک بار برگزار می شود.

این مسابقه در دو قسمت مجزا مسابقه "طراحی و ساخت اسباب بازی" و مسابقه "طراحی بازی" برگزار می شود و علاقمندان در سه گروه سنی زیر ١۵ سال، ۱۵ تا ۱۸ سال و بالای ۱۸ سال می توانند در این مسابقه شرکت کنند.

بیشتر بخوانید

ویژه ها

فردیت یابی کودک و نوجوان پشت حصار آموزش و پرورش مانده است‎

فردیت یابی کودک و نوجوان پشت حصار آموزش و پرورش مانده است‎

بری ریچاردز تحلیلگر فرهنگ عامه می گوید: اتومبیل عمدتا به سبب ماهیت کاری که انجام می دهد، موجد احساسات بسیار ستیزه جویانه است؛ در جایی دیگر اشاره می کند: اتومبیل از یک نظر می تواند نماد یا تبلور ویرانگری باشد. می دانیم که می توان از آن به صورت آلت قتل یا وسیله ای برای نابودی بی زحمت جان آدمیزاد استفاده کرد.١

چه پیوندی است میان رانندگی، فردیت یابی و آموزش وپرورش؟

بیشتر بخوانید

قلمرو کودکی - رویا های کودکی!

قلمرو کودکی - رویا های کودکی!

گزارشی از نمایشگاه آثار سه بعدی تصویرگران در فرانکفورت

"قلمرو کودکی - رویاهای کودکی" نام نمایشگاهی از آثار سه بعدی و حجمی چهار تصویرگر بین المللی است که از ۲۷ سپتامبر کار خود را در شهر فرانکفورت آلمان آغاز کرده است و به مدت ۶ ماه نیز ادامه خواهد یافت.

در این نمایشگاه آثار حجمی "شان تان"، تصویرگر نامدار استرالیایی و برنده جایزه آسترید لیندگرن در سال ۲۰۱۱، برای افسانه های برادران گریم، آثار کی ویند توستر تصویرگر نروژی که با تکنیک کلاژ کاغذ تصویرهایی احساس برانگیز برای کتاب "آغوش پدر همسان قایق است" آفریده است و آثار زوج هنری فرانسوی، آنوک بویس و لویس ریگارد که به شیوه پاپ آپ کتابی زیست محیطی برای نجات اقیانوس ها خلق کرده اند، به نمایش در آمده اند.

بیشتر بخوانید

آرشیو خبرنامه کتابک

با من بخوان

کارگاه های آموزش خلاق در موسسه مطالعه و خلاقیت کودک و نوجوان شیراز!

کارگاه های آموزش خلاق در موسسه مطالعه و خلاقیت کودک و نوجوان شیراز!

کارگاه های آموزش خلاق و کتابخوانی به در خواست لیلا زارعی، مدیر موسسه مطالعه و خلاقیت کودک و نوجوان شیراز از سوی موسسه تاریخ ادبیات کودکان برگزار شد.

در این دو روز آموزشگران این کارگاه ها را با همکاری مربیان به صورت مشارکتی اجرا کردند و با فعالیت های هنری در پیوند با کتاب مانند نمایش، ماسک سازی و ساخت عروسک آشنا شدند.

بیشتر بخوانید

آموزش خلاق کودک محور

کودکان گلخانه ای

کودکان گلخانه ای

کوچک تر شدن خانواده ها در دنیای آپارتمان نشینی امروز از یک سو و روابط سرد معمول میان همسایهها از سوی دیگر موجب شده است بعضی والدین به دلایل مختلف از قبیل مشغله کاری و نظایر آن کودک خود را در خانه تنها بگذارند؛ بالابودن هزینههای زندگی، زنان و مردان را با فرمول پیچیده فعالیت بیشتر در ساعات شبانه روز مواجه کرده است؛ دغدغه بزرگی که والدین مشغول به فعالیت اقتصادی را با مشکل روبه رو کرده است به خصوص والدینی که بستگانشان دور از آنها زندگی میکنند. مهدکودکها نخستین راه حلی هستند که بسیاری از مادران آن را انتخاب میکنند. روانشناسان معتقدند لبخند مربیان این مراکز هیچ گاه جای لبخند و احساس مادر را پر نخواهد کرد. خانواده، اصلیترین مرکز رشد بهداشت روانی و تعالی معنوی کودک است.

بیشتر بخوانید

کتاب هدهد

۰ - ۲ سال
۳ - ۶ سال
۷ - ۹ سال
۱۰ - ۱۲ سال
۱۳ سال به بالا
بزرگسالان

بهترین های ادبیات کودک و نوجوان

مناسب برای ۰ تا ۳ سال

چه و چه و چه یک بچه + فعالیت

چه و چه و چه یک بچه + فعالیت

این کتاب روایتی آهنگین از شناخت شمارورزی پایه برای کودکان خردسال از دو سالگی تا چهار پنج سالگی است. داستان «چه و چه و چه یک بچه» روایت خرگوش خاله است که در دشت و باد زندگی میکند. دشتی که در آن روباههای دشمن هم زندگی میکنند.خرگوش خاله آبستن میشود و ۹ بچه میزاید...

راهنمای خواندن و فعالیتهای همراه کتاب هم به درک بهتر مفاهیم و تصاویر کتاب کمک میکند.

لینک خرید

مناسب برای ۳ تا ۷ سال

جورج میمون بازیگوش به حیوانات غذا می دهد

جورج میمون بازیگوش به حیوانات غذا می دهد

جورج یك میمون كوچولوی خوب و بازیگوش بود. یک روز جورج با دوستش، آقایی كه كلاه زرد دارد به باغ وحش رفت. یک نمایشگاه به تازگی در آنجا برپا شده بود و جورج و دوستش میخواستند اولین بازدیدكنندههای آن باشند. ولی وقتی آنها به نمایشگاه رسیدند درها بسته بود. جورج و دوستش تا باز شدن نمایشگاه تصمیم گرفتند برای دیدن حیوانات باغ وحش بروند.

لینک خرید

مناسب برای ۷ تا ۱۰ سال

معلم تازه کار

معلم تازه کار

«خانم ديزی» ديگر به مدرسه نمي آيد و «خانم تاد» جاي او را مي گيرد. اما او معلم پرانرژی و عجيبی است.فقط به بچه ها درس مي دهد و هر وقت «ای.جي» کاری انجام مي دهد فورا آن را در دفترچه ای مي نويسد. يعني ممکن است او خانم ديزی را به قتل رسانده باشد؟

لینک خرید

مناسب برای ۱۰ تا ۱۳ سال

گیس پنجول

گیس پنجول

تا حالا شنیده اید یک دیو زمینی بخواهد از شرایط زندگی خود در غار زیر انبار قدیمی باغ دست بردارد، به خانه ی آدم ها برود، تمام عادت های خود مانند تف کردن، آروغ زدن، نخوردن کرم خاکی و... را فراموش و با مقررات انسان ها زندگی کند، هر چند سخت باشد.

لینک خرید

مناسب برای ۱۳ سال به بالا

جیمز و هلوی غول پیکر

جیمز و هلوی غول پیکر

یک روز كرگدنی از باغ وحش فرار میكند و توی خيابان، پدر و مادر جيمز را درسته قورت میدهد. جيمز بيچاره هم مجبور میشود از آن به بعد با عمههای بدجنس زندگی كند. اما روزی پيرمرد مرموزی پاكتی پر از زبانهای تمساح به جيمز میدهد تا بخورد كه يک دفعه پاكت از دست جيمز میافتد و زبانها پای درخت هلو، توی خاک فرو میروند.

لینک خرید

خبرنامه کتابک

تهران، خیابان یوسف آباد، خیابان بیست و سوم، کوچه شایان، پلاک ٢۶

Facebook Twitter
MailerLite