خبرنامه کتابک

مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

خبرنامه کتابک شماره ۱۴۲ - ۲۳ مهر ۱۳۹۳

برای "لغو اشراک" خبرنامه، به انتهای صفحه بروید

دو فعال حقوق کودکان برندگان جایزه صلح نوبل ۲۰۱۴

دو فعال حقوق کودکان برندگان جایزه صلح نوبل ۲۰۱۴

ملاله یوسف زی و کایلاش ساتیارتی جایزه صلح نوبل ۲۰۱۴ را به خاطر مبارزه در راه دفاع از حق آموزش کودکان به دست آوردند.

اهدا این جایزه در شرایط کنونی بسیار مهم است زیرا ۵۸ میلیون کودک به آموزش دسترسی ندارند که بیش از نیمی از آن ها دختر هستند و تقریبا همین تعداد کودک از آموزش دوره متوسط محرومند و مدرسه ها به شکل فزاینده ای مورد حمله قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید

از نظام آموزشی جهان عقبیم

از نظام آموزشی جهان عقبیم

محمدرضا شمس، نویسنده و پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان، کتاب و ادبیات را مهمترین ابزاری میداند که به نسل امروز جامعه آگاهی و بینش میدهد. این نویسنده گفت: اگر مسئولان آموزش و پرورش اعتقاد دارند که کودکان آیندهسازان این مملکت هستند باید از نویسندگان و تصویرگران و شاعران خوب کودک استفاده و آثار خوب ادبیات کودک را به بچهها معرفی کنند و قصهها و داستانها را در کتابهای درسی بگنجانند.

بیشتر بخوانید

عکس های شما - کودکان و خواندن

عکس های کودکتان در حال کتابخوانی را برای کتابک ارسال کنید.

ketabakinfo@gmail.com

پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان برای سیزدهمین شماره خود فراخوان داد

پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان برای سیزدهمین شماره خود فراخوان داد

پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان برای شماره ی سیزدهم فراخوان داد. موضوع این شماره پژوهشنامه به بحث گروه سنی در کتاب های کودکان و نقد ویژهی این شماره هم به «نقی سلیمانی» اختصاص دارد.

پژوهشگران، نویسندگان و کارشناسان ادبیات کودک و نوجوان میتوانند مقالهها و یاداشتهای خود را تا ۲۰ آبان برای پژوهشنامه بفرستند.

بیشتر بخوانید

کنفرانس ادبیات کودک برای آموزگاران و کتابداران امریکایی برگزار شد

کنفرانس ادبیات کودک برای آموزگاران و کتابداران امریکایی برگزار شد

گروه سواد آموزی ملی امریکا نخستین کنفرانس ادبیات کودک را برای آموزگاران و کتابداران مدرسه برگزار کرد تا به آن ها آموزش بدهد که چگونه کودکان بیشتری را به خواندن کتاب علاقمند کنند. این کنفرانس با عنوان «در جستجوی شگفتی: هسته ی مشترک و بیشتر» برگزار شد.

موسس و مدیر اجرایی این گروه سوادآموزی می گوید: «شناخت کتاب های جدید و کلاسیک برای آموزگاران و کتابداران دشوار است و همه ی ما انتظار داریم آموزگاران مدارس ابتدایی در این زمینه کارشناس باشند و این غیرممکن است.»

بیشتر بخوانید

ویژه ها

بهره گیری از کار کودکان روا نیست!

بهره گیری از کار کودکان روا نیست!

به گزارش سازمان بین المللی کار، اکنون ۲۵۰ میلیون کودک کار در سن میان ۵ تا ۱۴ ساله در جهان هستند، که از بهره بردن از دوره کودکی محروم و در دنیای تیره کار ارزان قیمت و پنهان یا بدون تعریف و چارچوب استثمار می شوند. آسیا ، افریقا و امریکای لاتین سر قاره ایی هستند که بیش ترین شمار نیروی کار کودکان را در خود دارند. این کودکان یا در معدن ها کارمی کنند، یا در خیابان ها زباله گردآوری می کنند یا در کارگاه هایی به غایت غیربهداشتی در برابر انواع آلودگی ها، پسماندها را جدا می سازند. به جز این هنوز بسیاری از کودکان هستند که در مناطقی مانند ایران و پاکستان و افغانستان پشت دار قالی زندگی شان تباه می شود. علیرغم فعالیت های گسترده سازمان های بین المللی مانند یونیسف ، هیچ تغییر معناداری نه در کمیت این کودکان و نه در بهبود زندگی شان پدید نیامده است. نیروهایی که از این کودکان بهره کشی می کنند، چنان در مافیاهای پرقدرت سازماندهی شده اند که نیروهای محلی یارای نزدیک شدن به آن ها نیست یا خود بخشی از این مافیا شده اند.

بیشتر بخوانید

آرشیو خبرنامه کتابک

آموزش خلاق کودک محور

استقلال کودک؛ کلید موفقیت در آینده

استقلال کودک؛ کلید موفقیت در آینده

استقلال و عدم وابستگی یکی از موضوعات اساسی در زمینه تربیت موفق شناخته میشود. در سایه این توانایی کودک تا حدی به خود اطمینان پیدا میکند و شجاعت انجام برخی کارها و تفکر راجع به مسائل مختلف را به دست میآورد. به علاوه، اعتماد به نفس کودک نیز در نتیجه این جداشدن تدریجی از والدین نیز افزایش مییابد و به این ترتیب میتواند در درون خودقلمرویی باثبات و ارزشمند ایجاد کند که او را در کاهش وابستگی به دیگران کمک میکند.

بیشتر بخوانید

کتاب هدهد

دس دسی باباش می یاد!

دس دسی باباش می یاد!

این کتاب مجموعهی بازیهای کودکانه برای خردسالان است. بازیهایی که بخشی از فرهنگ ماست و طی سالیان دراز سینه به سینه نقل شده. این بازیها که در زندگی کودکان ایرانی نقش فراوانی داشته، داخل خانهها و حیاطهای شهر و روستا و در کوچه پس کوچه های این دیار کودکان را سرگرم می کرده است. آنها نیز وقتی بزرگ شدهاند با آموزش بازیها به فرزندان خود فرهنگی مملو از زندگی، شادی و نشاط را منتقل کرده اند...

لینک خرید

فارسی آموز نخودی ۱

فارسی آموز نخودی ۱

فارسى آموز نخودى ۱، به نوآموزان کلاس اول دبستان، حروف و واژه ها را با بازى و شادى ياد مى دهد. در اين مجموعه، کودکان زبان آموزى پايه را به شيوه ى خلاق و متفاوت مى آموزند.

  • این بسته شامل موارد زیر می باشد :
  • کتاب خواندن
  • کتاب کارورزی
  • پوستر
  • نما کارت آموزش الفبا

لینک خرید

حباب پر دردسر

حباب پر دردسر

دخترکی به اسم می بل، حباب درست می کند. ولی حبابش از او دور می شود و برادر کوچولویش را حسابی به دردسر می اندازد! چون پسر کوچولو از خانه اش از بالای حصار خانه اش می گذرد و سرانجام بر فراز شهرک می رسد!

لینک خرید

شما که غریبه نیستید

شما که غریبه نیستید

خواندن این زندگینامه الگویی در اختیار نوجوانان می گذارد که با همه ی رنج ها و ضربه های عاطفی راه خود را طی می کند و به موفقیت می رسد و اعتبار اجتماعی دلخواه خود را بدست می آورد .

لینک خرید

شگفت زده

شگفت زده

شگفتزده دومین اثر برایان سلزنیک است که نشر افق آن را در مجموعه کتابهای سینمارمان منتشر کرده است و مضمون آن تلاش و تسلیم نشدن در برابر مشکلات است. کتاب شگفت زده با خرید حق انتشار (کپیرایت) در ایران منتشر شده است. نویسنده که تصویرگر کتاب نیز هست، بخشهایی از داستان را با تصاویری سیاه و سفید روایت می کند و مخاطب کتاب را مثل یک فیلم میبیند و میخواند.

لینک خرید

کتاب های خوب برای کودکان و نوجوانان

خبرنامه کتابک

تهران، خیابان یوسف آباد، خیابان بیست و سوم، کوچه شایان، پلاک ٢۶

Facebook Twitter
MailerLite