خبرنامه کتابک

مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

خبرنامه کتابک شماره ۱۴۱ - ۱۶ مهر ۱۳۹۳

اگر نمی خواهید خبرنامه را دریافت کنید، بر روی "لغو اشتراک" در انتهای خبرنامه کلیک کنید. با سپاس از شما

هفت عامل آسیب زا که زندگی کودکان ما را تهدید می کند!

هفت عامل آسیب زا که زندگی کودکان ما را تهدید می کند!

به مناسب روز جهانی کودک و هفته کودک در ایران

کودکان در آینده همان می شوند که ما می خواهیم!

روز جهانی کودک و در پی آن هفته ایی که از راه می رسد و در ایران به هفته بزرگداشت کودکی اختصاص یافته است، تنها برای این نیست که در رسانه ها نام کودک و کودکان را برزبان بیاوریم و در پایان آن روز و هفته همه چیز را فراموش کنیم، کاری که شوربختانه در چند سال گذشته در این سرزمین از سوی نهادهای دولتی رواج گرفته است و مناسبت ها و هفته ها شده است، بهانه ایی برای نپرداختن به اصل موضوع.

بیشتر بخوانید

کودکان کوشا با کتاب های با کیفیت سال نو تحصیلی را آغاز کردند!

کودکان کوشا با کتاب های با کیفیت سال نو تحصیلی را آغاز کردند!

کانون فرهنگی- حمایتی کودکان کار کوشا از مهر امسال به برنامه ی با من بخوان پیوسته است و قرار است به زودی برای کودکان پیش دبستانی این مرکز نشست های کتابخوانی برگزار کند.

به این ترتیب نزدیک به ۶۰ کودک ۴ تا ۶ ساله به بهترین های ادبیات کودکان دسترسی پیدا خواهند کرد. افزون بر این کودکان این مرکز امسال با کمک بسته های آموزشی آواورزی، الفباورزی و لولوپی به شیوه ای جذاب با آواها و الفبا و مفاهیم ریاضی آشنا می شوند.

بیشتر بخوانید

عکس های شما - کودکان و خواندن

عکس های کودکتان در حال کتابخوانی را برای کتابک ارسال کنید.

ketabakinfo@gmail.com

وبلاگی برای به اشتراک گذاشتن یافته های پژوهشی در زمینه سوادآموزی!

وبلاگی برای به اشتراک گذاشتن یافته های پژوهشی در زمینه سوادآموزی!

بوک تراست به تازگی وبلاگی را راه اندازی کرده است تا یافته های پژوهشی منتشر شده در نشریه ها و منابع مختلف درباره ی سوادآموزی و آموزش را گردآوری و به اشتراک بگذارد.

بیشتر بخوانید

جشنواره تخیل و ادبیات، جشنواره ای برای کودکان!

جشنواره تخیل و ادبیات، جشنواره ای برای کودکان!

این جشنواره که از سال گذشته به کمک شش مادر قصه گو برگزار می شود قصد دارد سبک های هنری و ادبی را به کودکان بشناساند. دبیر جشنواره می گوید: "جشنواره های کتاب بسیاری برگزار می شود اما هیچ یک از آن ها ویژه ی کودکان نیست. هدف این جشنواره آشنایی کودکان با نویسندگان محبوب شان است. در این جشنواره حتی بزرگ ترها هم لذت خواهند برد زیرا مادر و پدرانی که در این جشنواره شرکت می کنند داستان می نویسند و قصه ها را نقاشی می کنند. این جشنواره برای کودکان ۳ تا سیزده سال برگزار می شود و هدف آن پرورش تخیل و خلاقیت در قصه سازی است که با برگزاری مجموعه ای از کارگاه های تعاملی انجام می شود. بنا به گفته ی خانواده ها کودکان پس از جشنواره سال گذشته چنان به کتابخوانی علاقه مند شدند که حتی دوست ندارند تلویزیون تماشا کنند."

بیشتر بخوانید

ویژه ها

نگاه آموزش و پرورش به «ادبیات» ابزاری است

محسن هجری: استمرار نظام مکتب‌خانه‌ای

محسن هجری، نویسنده و پژوهشگر ادبیات، آموزش و پرورش در ایران را از نهادهایی دانست که متناسب با نیازهای زمانه تغییر نکرده است. او گفت: اگر در نظام مکتبخانهای تعلیم و شکنجه دو جزو تفکیک ناپذیر از هم شمرده میشد، اکنون نیز به گونه دیگری این اندیشه تداوم دارد وحجم فراوان دروس اجباری و کم توجهی به پرورش فکری و خلاقیت دانشآموزان موجب شده که مطالعه اختیاری در مدارس نهادینه نشود و کتابخانههای مدارس نقشی صوری ایفا کنند.

بیشتر بخوانید

آرشیو خبرنامه کتابک

آموزش خلاق کودک محور

کلام مادرانه کلید تفکر کودکان

کلام مادرانه کلید تفکر کودکان

تفکر در کودکان مجموعه ای از تواناییهای عالی ذهنی مانند توانایی استدلال، حل مسئله، خلاقیت، حافظه، سازماندهی تکالیف، زبان و ... است.برخی کودکان بالفطره دارای یک سری تواناییها هستند که در محیطهای مناسب و در اثر تمرین و تقویت شکوفا میشوند. یادگیری، حافظه و هوش از جمله مهارتهای ذاتی تفکر هستند که در شرایط محیطی، خانواده، تعلیم و تربیت مناسب رشد پیدا میکنند. در نخستین ماههای تولد منابع شکل گیری تفکر صحیح مانند تجارب، آموختهها و معلومات هنوز به درستی شکل نگرفتهاند و این باعث شکل گیری تفکر سطحی و ناقص در کودک میشود. کودک در این زمان با دریافت محرکها و شناخت محیط و اشیا شروع به فکر کردن میکند. تفکر کودک در این زمان تصویری است و والدین باید کودک را در شناخت و کشف محیط آزاد گذاشته و فرصت خلاقیت به او بدهند. کودک با کشف اشیا و محرکها قدم در مسیر کسب دانش و بینش میگذارد. دکتر علی نقی اقدسی استاد مشاوره و روانشناسی دانشگاه معتقد است: «سالهای اول و دوم زندگی بهترین فرصت برای پرورش توانمندیهای فکری و مغزی مانند هوش است.

بیشتر بخوانید

کتاب هدهد

لئو و پوپی به مهد کودک می روند

لئو و پوپی به مهد کودک می روند

در 8جلد از این کتابها رابطۀ لئوبا عروسکش پوپی درپارک، درمهدکودک، بیماری، دوچرخه سواری، گردش، مزرعه و بازی با چرخ فلک بیان میشود.

لینک خرید

آواورزی با سی‌بی‌لک

آواورزی با سی‌بی‌لک

بسته ی آواورزی با این هدف فراهم آورده شده است که دست یار شما بزرگ سالان و مربیان در آموزش زبان گفتار و سخن به کودکان باشد. بسته ی آواشناسی برپایه ی رویکرد آموزش خلاق کودک محور در آموزش زبان گفتار و ویژگی های آن به کودکان خردسال پژوهیده و فرآوری شده است.

این بسته شامل موارد زیر می باشد:

  • کتاب خواندن
  • کتاب کارورزی
  • کتاب راه نما
  • نما کارت

لینک خرید

نویسنده کله گنده

نویسنده کله گنده

در این داستان، دوشیزه سوکی یک نویسندهی مشهور کتاب کودک است. او میخواهد در روز نویسنده به مدرسه الامنتری بیاید. دوشیزه سوکی در یک جنگل بارانی زندگی میکند و دربارهی حیوانات خطرناک داستانهایی مینویسد.

لینک خرید

آهنگ تار کولی

آهنگ تار کولی

آهنگ تار کولی داستان آوارگی کولیها بر روی زمین از هزارههای دور تاکنون است. مردمی که تاریخ هند و ایران آنها را دوره گردان آهنگ پرداز و آوازه خوان نامیدهاند. آهنگ تار کولی با زبان نمادین چهار عنصر بنیادین هستی را که آب، آتش، خاک و هوا هستند در پیکر چهار فرزند بابا کولی که شخصیت اصلی داستان است، نهاده است.

لینک خرید

هندوانه به شرط عشق

هندوانه به شرط عشق

این بار به جای هندوانه به شرط چاقو قرار است هندوانه به شرط عشق داشته باشیم! که عنوان یکی از شش داستان کوتاه واقعگرا و طنز آمیز این اثر است. راوی در این کتاب به روابط خانوادگی و مسایل جاری بین آنان چون دعواها، ساده لوحی های یکی از افراد خانواده می پردازد.

لینک خرید

کتاب های خوب برای کودکان و نوجوانان

خبرنامه کتابک

تهران، خیابان یوسف آباد، خیابان بیست و سوم، کوچه شایان، پلاک ٢۶

Facebook Twitter
MailerLite