خبرنامه کتابک

مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

خبرنامه کتابک شماره ۱۴۴ - ۷ آبان ۱۳۹۳

برای "لغو اشتراک" خبرنامه، به انتهای صفحه بروید

موزه ای با پرده های گلدار برای کودکان و بزرگسالان!

موزه ای با پرده های گلدار برای کودکان و بزرگسالان!

نزدیک به ۱۲۰ اسباب بازی و عروسک خیمه شب بازی، به تازگی خانه ای برای خود یافته اند- خانه جعفر علامه فیضی، روحانی و شاعر اواخر دوره قاجار در شهر کاشان- خانه ای با پستوها و اتاق هایی تو در تو که فضای مناسبی برای موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی است.

اشیای موزه در پنج بخش به نمایش در آمده اند:

  • قدیمی ترین عروسک های خیمه شب بازی مربوط به دوره قاجار
  • عروسک های بازی کودکان سرزمین های مختلف ایران،
  • اسباب بازی های چوبی، سنگی، سفالی و پارچه ای نزدیک به ١٠٠ سال پیش تاکنون، و اولین اسباب بازی های فلزی و پلاستیکیِ کارخانه ای،
  • نمونه هایی از عروسک های کشورهای دیگر،
  • نگارخانه تصویرهای نمونه های باستانی از اسباب بازی و عروسک و عکس های دوره قاجار و سال های آغازین دوره پهلوی در ارتباط با عروسک و اسباب بازی.

بیشتر بخوانید

خشونت‌های ماندگار در گفت‌وگو با شیوا دولت‌آبادی

خشونت‌های ماندگار در گفت‌وگو با شیوا دولت‌آبادی

نقد آموزشهای خشونتآمیز «داعش» به کودکان

عسل عباسیان: داعش، کماکان زخم بر چهره جهان مینشاند و به پیش میراند. تازهترین جنایت او، علاوهبر آوارهکردن ساکنان کوبانی، تربیت کودکان جنگنده است. بر اساس گزارشی که منتشر شده، شستوشوی مغزی و کار روی افکار و اندیشه افراد و بهخصوص کودکان یکی از مهمترین فعالیتهای گروههای تروریستی تکفیری «داعش» است، درواقع این گروه تروریستی عمده فعالیت خود را بر کار روی اعتقادات و باورهای افراد متمرکز کرده؛ کودکانی که در اردوگاههای داعش، با سربریدن عروسکها، سربریدن انسانها را تمرین میکنند.

بیشتر بخوانید

عکس های شما - کودکان و خواندن

عکس های کودکتان در حال کتابخوانی را برای کتابک ارسال کنید.

ketabakinfo@gmail.com

نخستین همایش دوسالانه ادبیات کودک و مطالعات کودکی شورای کتاب کودک برگزار شد

نخستین همایش دوسالانه ادبیات کودک و مطالعات کودکی شورای کتاب کودک برگزار شد

نخستین همایش دوسالانه ادبیات کودک و مطالعات کودکی با نام «ادبیات؛ کودکِ دیروز، کودکِ امروز» ۲۹ و ۳۰ مهر در حسینیه ارشاد برگزار شد.

موضوع و محور این همایش «جایگاه و اهمیت مخاطب در ادبیات کودک» بود که در نشستی با هم اندیشی گروهی از کارشناسان ادبیات کودک انتخاب شده بود. در این همایش نزدیک به پنجاه مقاله تخصصی در ۸ نشست گوناگون ارائه شد.

بیشتر بخوانید

نوشتن مهارتی است که باید آموزش داده شود!

نوشتن مهارتی است که باید آموزش داده شود!

سی و سومین نشست ترویج کتابخوانی و مهارت نوشتن با حضور شهین نعمت زاده زبانشناس و مدرس بازنشسته دانشگاه الزهرا و حسین حسینی نژاد، مدیر مسوول ماهنامه انشا و نویسندگی در کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری برگزار شد.

بیشتر بخوانید

دهمین کتابخانه دیجیتال گویا ویژه کودکان کم بینا و نابینا راه اندازی شد

دهمین کتابخانه دیجیتال گویا ویژه کودکان کم بینا و نابینا راه اندازی شد

شرکت سامسونگ دهمین کتابخانه دیجیتال گویا ویژه کودکان کم بینا و نابینا را در کرمانشاه راه اندازی کرد.

این کتابخانه با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه و شرکت سامسونگ تجهیز و برای خدمات دهی به کم بینایان و نابینایان رده های سنی کودک و نوجوان آماده شده است.

کتابخانه خاتم الانبیاء دهمین کتابخانه در سطح کشور است که توسط کمپین کودکان امید سامسونگ و با تجهیزات کامل برای نابینایان راه اندازی شده است.

بیشتر بخوانید

ویژه ها

درست بودن هر مطلبی به معنای آن نیست که برای هر مخاطبی بیان شود

درست بودن هر مطلبی به معنای آن نیست که برای هر مخاطبی بیان شود

محسن هجری، نویسنده و پژوهشگر ادبیات کودک گفت: درست بودن هر مطلبی این مجوز را صادر نمیکند که آن را برای هر مخاطبی بیان کنیم. اگر متن دینی سندیت هم داشته باشد و حقایقی را مانند قربانی شدن حضرت اسماعیل (ع) بوسیله حضرت ابراهیم(ع) یا داستان کشتن یک کودک توسط حضرت خضر(ع) را یدک بکشد ، غالبا توان فهم آن باز هم برای کودکان مشکل است.

 محسن هجری گفت: بررسی نسبت مخاطب کنونی با درونمایههای دینی با یک پرسش محوری و چند فرضیه شروع میشود، پرسش محوری من بر این مبناست که آیا همه مضامین دینی برای کودکان و نوجوانان قابل طرح است؟ در واقع میخواهم بگویم که طرح تمام مضامین دینی برای مخاطبان کودک و نوجوان امکانپذیر نیست.

بیشتر بخوانید

در حوزه ادبیات کودک، مدیران صادق و داوران منصف و بلندنظر کم داریم

در حوزه ادبیات کودک، مدیران صادق و داوران منصف و بلندنظر کم داریم

اسدالله شعبانی با اشاره به دایره بسته انتخاب کتاب برای جشنوارهها و نمایشگاه های مختلف اعم از داخلی و خارجی گفت: همه چیز ما درهم تنیده است و قالب دولتی دارد، از اقتصاد گرفته تا سیاست و فرهنگ و جشنوارهها.

وی با اشاره به نقش مهم جشنوارهها و نمایشگاههای داخلی و خارجی در رونق کتاب یا افول آن گفت: امروزه اقتصاد و سیاست و فرهنگ و ادبیات «محفلی» شده است. ما در حوزه ادبیات کودک هم کسانی را داریم که با نام نویسنده و پژوهنده فعالیت میکنند اما کار اصلی آنان کنترل فعالیتهای فرهنگی و کانالیزه کردن فراوردههای فکری دیگران است. اینها گاه در نقش کارشناس، گاه در ریخت مدیران دولتی و گردانندگان جشنوارهها ظاهر میشوند و اجازه نمیدهند جریانهای مستقل فکری و فرهنگی در این سرزمین پا بگیرد. در واقع موفقیت این افراد در گرو خاموش کردن چراغ راه دیگران است.

بیشتر بخوانید

آرشیو خبرنامه کتابک

با من بخوان

پروژه کتابخانه سیار کودکان در مغولستان

پروژه کتابخانه سیار کودکان در مغولستان

این پروژه در سال ۲۰۰۲ به ابتکار نویسنده مشهور کتاب های کودکان اهل مغولستان، داشدانداگ جومبا، با همکاری شمار زیادی نیروی داوطلب، از نویسندگان، هنرمندان، دانشجویان و خانواده جومبا آغاز شد.

هدف آن ترویج خواندن در میان کودکانی بود که در روستاهای دورافتاده زندگی می کردند، کوچ نشین بودند و یا زندگی شبانی داشتند. در این پروژه کتاب ها نه تنها با اتوبوس و خودروهای باربر در میان زمین های پهناور استپی سفر می کنند، بلکه بار شترها می شوند تا به جاهایی که ماشین ها توان راندن ندارند، دست پیدا کنند.

بیشتر بخوانید

آموزش خلاق کودک محور

از آغوش مادر تا هوش کودک

از آغوش مادر تا هوش کودک

کودکان در بدو تولد ناتوان هستند و نیازهایی دارند که باید به آنها پاسخ داده شود و مادر و پدر آنها را برطرف کنند. مراقبت آگاهانه و رفع به موقع نیازهای کودک حس قوی دلبستگی را در او پرورش میدهد کودک این حس قوی را از مادر میگیرد و این حس در ساختن پایه اساسی اعتمادبهنفس وی تأثیرگذار است. مادران از آغاز تولد و در طول دوره رشد باید به کودک اجازه دهند تا بسیاری از مسائل را بیاموزد و رفتارهای ارتباطی در او شکل گیرد. یکی از روشهایی که باعث تقویت اعتمادبهنفس در کودک میشود این است که با انجام کارهای او مخالفت نکرده و وی را منع نکنند. یک سری شروط در رابطه بین مادر و کودک وجود دارد و این شروط در رشد اعتمادبهنفس کودک تأثیرگذار است.

بیشتر بخوانید

کتاب هدهد

۰ - ۲ سال
۳ - ۶ سال
۷ - ۹ سال
۱۰ - ۱۲ سال
۱۳ سال به بالا
بزرگسالان

بهترین های ادبیات کودک و نوجوان

مناسب برای ۰ تا ۳ سال

آواورزی با سی‌بی‌لک

آواورزی با سی‌بی‌لک

بسته ی آواورزی با این هدف فراهم آورده شده است که دست یار شما بزرگ سالان و مربیان در آموزش زبان گفتار و سخن به کودکان باشد. بسته ی آواشناسی برپایه ی رویکرد آموزش خلاق کودک محور در آموزش زبان گفتار و ویژگی های آن به کودکان خردسال پژوهیده و فرآوری شده است.

این بسته شامل موارد زیر می باشد:

  • کتاب خواندن
  • کتاب کارورزی
  • کتاب راه نما
  • نما کارت

لینک خرید

مناسب برای ۳ تا ۷ سال

http://hodhod.com/biya-beravim-khane-khers-koocholo.html

بیا برویم خانه ، خرس کوچولو

در این داستان خرس کوچولو و خرس بزرگ در یک روز برفی به گردش می روند. صدای پای خرس بزرگ، صدای قطره های آب، صدای برفی که از روی شاخه ها بر روی زمین می ریزند، صدا باد و درختان کنجکاوی خرس کوچولو را برمی انگیزد و خرس بزرگ نیز با شکیبایی به پرسش های او پاسخ می دهد.

لینک خرید

مناسب برای ۷ تا ۱۰ سال

یه دقیقه صبرکن + فعالیت

یه دقیقه صبرکن + فعالیت

یک دقیقه صبرکن کتابی از نویسنده مکزیکی یویی مورالز است. این کتاب یک کتاب تصویری است.داستان این کتاب، درباره مادربزرگی است که یک روز صبح از خواب برمی خیزد تاکارهای روزانه اش را شروع کند. اما صدای زنگ را می شنود. کسی که پشت در خانه است، آقای کالاورا، نماد مرگ، است که آمده تا او را با خود به دنیای مردگان ببرد.

لینک خرید

مناسب برای ۱۰ تا ۱۳ سال

قصه های خوب برای بچه های خوب (قصه های مثنوی مولوی)

قصه های خوب برای بچه های خوب (قصه های مثنوی مولوی)

آذريزدی نويسنده ادبيات کودکان ايران در بازنويسی و بازآفرينی آثار کهن پيشگام بوده و همواره در آرامش به کار خود داده است. معروفترين كتاب آذر يزدی "قصه های خوب برای بچه های خوب" نام دارد كه در ۸ جلد گردآوری و تاليف شده است.در جلد چهارم قصههای برگزيده و نو ساخته از كتاب مثنوی مولوی را می خوانیم.

لینک خرید

مناسب برای ۱۳ سال به بالا

قصر افسون شده

قصر افسون شده

دو پسر و یک دختر در باغی افسون شده، شاهزاده خانم زیبایی را از خواب صد سالهاش بیدار میکنند. این شاهزاده خانم، خواهرزادهی کدبانوی قصر است. اما باغ افسون شده و انگشتری که میبل به دست دارد، واقعاً جادویی است. بچهها درمییابند برای اینکه همه چیز دوباره رو به راه شود احتیاج به معجزه و جادوست!

لینک خرید

خبرنامه کتابک

تهران، خیابان یوسف آباد، خیابان بیست و سوم، کوچه شایان، پلاک ٢۶

Twitter Google Facebook
MailerLite