خبرنامه کتابک

مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

خبرنامه کتابک شماره ۱۳۵ - ۵ شهریور ۱۳۹۳

گام هایی مشترک برای بهبود وضعیت کودکان منطقه

گام هایی مشترک برای بهبود وضعیت کودکان منطقه

هفتمین خبر نامه آسیا –افریقا –اقیانوسیه کمتر از یک ماه پیش از آغاز کنگره دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان (ای بی ) که از ۹ تا ۱۳ سپتامبر در مکزیکو سیتی برگزار می شود، منتشر شده است.

بیشتر بخوانید

کتاب عروسک های انگشتی منتشر شد

کتاب عروسک های انگشتی منتشر شد

کتاب عروسک های انگشتی از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان منتشر شد.

کتاب "عروسک ها انگشتی راهی به سوی قصه گوی، بازی و خلاقیت" نوشته هدی عظیمی، همراه با نمایشنامه هایی کوتاه از محمدهادی محمدی از مجموعه کتاب های آموزشی برنامه "با من بخوان" است تا یکی از محورهای برنامه "با من بخوان"، یعنی کتابخوانی در پیوند با فعالیت های نمایشی را تقویت کند.

بیشتر بخوانید

بوکتراست به خانواده نوزادان بیمار و زودرس در بیمارستان ها کتاب هدیه می دهد

بوک تراست به خانواده نوزادان بیمار و زودرس در بیمارستان ها کتاب هدیه می دهد

هدف بوک تراست این است که با هدیه دادن کتاب به خانواده ها این امکان را فراهم کند که برای نوزادان زودرس و بیمار کتاب بخوانند. والدینی که نوزادان شان در بخش مراقبت های ویژه هستند دوره بسیار سختی را می گذرانند و نمی توانند آزادانه کودک خود را در آغوش بگیرند و نوازش کنند. بوک تراست بر این باور است که کتاب خواندن به این والدین کمک می کند که ارتباط خود را با نوزادانشان تقویت کنند و رابطه صمیمانه ای با فرزند خود برقرار کنند.

بیشتر بخوانید

این از رضوان شهر، بنر و دیوار بعدی کجاست!

این از رضوان شهر!، بنر و دیوار بعدی کجاست؟

در رضوان شهر واقع در استان گیلان برای نخستین بار در جهان دیواری به درازای ٢٠ متر و پهنای ٢ متر برای شناخت بچه های سندروم داون اختصاص یافت!

آموزش و یادگیری درباره ی کودکان با نیازهای ویژه، یکی از روش هایی است که امروزه در جهان به کار می رود تا مردم با این کودکان رفتار متناسب با نیازها و خواست های شان داشته باشند.

بیشتر بخوانید

ویژه ها

ریشه های آموزش خواندن به خردسالان از کجا سرچشمه می گیرد؟

ریشه های آموزش خواندن به خردسالان از کجا سرچشمه می گیرد؟

واکنش آکادمیک به ادعاهای گلن دومن چه بود؟ ادعاهای او چه به سبب درمان کودکان با جراحت های مغزی و کودکان کم توان یا روان پریش و چه در زمینه آموزش خواندن با خردسالان به واکنش سخت محافل دانشگاهی و پژوهشی امریکا روبه رو شد. کار به جایی کشید که آکادمی امریکایی مراقبت های پزشکی کودکان American Academy of Pediatrics چندین نوبت به درمانگران این نهاد اخطار داد.

چکیده محتوای این هشدار و اخطار چنین است که درمانگران این نهاد با روش های از کار افتاده در درمان آسیب های مغزی کودکان، روند رشد مغزی کودکان را بیش از اندازه ساده می انگارند. همچنین در این هشدار به هزینه های گزاف مالی که از خانواده ها گرفته می شود اعتراض شده است. برای نمونه در یک مورد برای پنج روز درمان در کلینک های این مرکز چیزی نزدیک به ۵ هزار دلار باید از سوی خانواده کودک پرداخت شود و نتایج بهبودی آن هم برای نهادهای آکادمیک روشن نیست.

بیشتر بخوانید

کارگاه‌های فصل پاییز موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

کارگاه‌های فصل پاییز موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان پس از برگزاری کارگاه های مختلف و استقبال آموزگاران، مربیان، کتابداران و خانواده ها از این کارگاه ها، تصمیم به برگزاری دوره جدیدی از کارگاه ها در فصل پاییز کرده است.
کارگاه ها در چهار ساعت برگزار می شوند و همراه با مباحث تئوری، کارهای عملی مربوط به کارگاه هم انجام می شود. پس از پایان هر کارگاه به شرکت کنندگان گواهی شرکت در کارگاه داده می شود.
شماره تلفن برای ثبت نام کارگاه ها: ۸۸۵۵۲۳۱۸
مسؤل ثبت نام: خانم اشرفی - برنامه هفتگی کارگاه ها

با من بخوان

شیرخوارگاه آمنه تهران به برنامه با من بخوان پیوست

شیرخوارگاه آمنه تهران به برنامه با من بخوان پیوست

این برنامه از تیر ماه ۱۳۹۳ در این مرکز به همت موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و پشتیبانی مالی صندوق آموزش توانمند سازی کودکان کار آغاز شده است و هفتهای دو جلسه برای کودکان ۲ تا ۴ سال این مرکز برگزار می شود. بنا به گزارش آموزشگران این کودکان که تاکنون تجربه کتابخوانی نداشته اند از آن بسیار استقبال کرده اند.

بیشتر بخوانید

آموزش خلاق کودک محور

پرورش خلاقیت در کودکان

پرورش خلاقیت در کودکان

خلاقیت را با نبوغ اشتباه نگیرید، برخی افراد نابغه به دنیا میآیند یا آمدهاند و تعدادشان هم کم است، اما افراد خلاق بسیار بیشترند. برخی خلاقیتها نیز به دلیل تأثیرگذاری یا شگفتانگیزی به نبوغ تعبیر میشوند. بااینحال قرار نیست والدین با پرورش خلاقیتهای کودک از وی یک مخترع یا نابغه بسازند. کاربرد خلاقیت هموار کردن مسیر پیروزی و بهروزی در زندگی آینده وی است و اینکه فرزند توانایی مواجهه با مشکلات و تنگناها را بیابد. قرار است وی باقدرت خلاقیت و روحیه نواندیشی زندگی سالمی در پیش گیرد و به سعادت برسد. خلاقیت برای موفقیت است نه شگفتیآفرینی.

بیشتر بخوانید

سه جلد پایانی تاریخ ادبیات کودکان ایران

تاریخ ادبیات كودكان ایران جلد ۸
تاریخ ادبیات كودكان ایران جلد ۹
تاریخ ادبیات كودكان ایران جلد ۱۰

کتاب هدهد

آنچه یک کتابدار کودک باید بداند!
مجموعه کتاب های مقوایی نخستین کتابخانه من
الف‌با‌ورزی با کاکا‌کلاغه
افسانه ی دندان ناخدا کرو
مرغ سرخ پا کوتاه
پیرزنی که در چرخ و فلک زندگی می کرد
مداد و نقاشی هایش
همه آزاد آفریده شده ایم
روز تولد خرس

کتاب های خوب برای کودکان و نوجوانان

خبرنامه کتابک

تهران، خیابان یوسف آباد، خیابان بیست و سوم، کوچه شایان، پلاک ٢۶

MailerLite