خبرنامه کتابک

مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

خبرنامه کتابک شماره ۱۴۰ - ۹ مهر ۱۳۹۳

اگر نمی خواهید خبرنامه را دریافت کنید، بر روی "لغو اشتراک" در انتهای خبرنامه کلیک کنید. با سپاس از شما

خجسته باد روز جهانی ناشنوایان

خجسته باد روز جهانی ناشنوایان

با یادی از همزاد سیمرغ!

هفته چهارم سپتامبر هفته آگاهی از جامعه ناشنوایان Deaf Awareness Week و روز پایانی این هفته یعنی یک شنبه آخر این هفته در بخش هایی از جهان روز جهانی ناشنوایان نام گذاری شده است.

بخش بزرگی از جامعه ناشنوایان را کودکان در برمی گیرند. کودکان به عنوان بخشی از جامعه انسانی که رو به فردا دارند، نیازمند توجه ویژه ایی در آموزش و پشتیبانی هستند. بنابراین احترام به حقوق کودکان ناشنوا و کم شنوا و همین طور پشتیبانی از برنامه های آموزشی و پرورشی آن ها یکی از اولویت های هر جامعه پیشرفته ای است. یادمان باشد که این کودکان نیاز به ترحم ندارند، این کودکان نیاز به رشد و شناخت و حمایت های عاطفی دارند. حمایت عاطفی با ترحم تفاوت دارد. ترحم یعنی دل سوزی و این پدیده ایی ناروا است که باید از فرهنگ اجتماعی ما زدوده شود.

بیشتر بخوانید

شب عباس یمینی شریف، شاعر کودکان!

شب عباس یمینی شریف، شاعر کودکان!

شب عباس یمینی شریف صد و شصت و نهمین شب از شب های مجله بخارا بود که با همکاری بنیاد فرهنگی ملت، دایره‎المعارف بزرگ اسلامی، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار و گنجینه پژوهشی ایرج افشار در عصر شنبه ۵ مهر ماه ۱۳۹۳ برگزار شد.

علی دهباشی این نکوداشت را با خواندن شعر "ما فرزندان ایرانیم" از عباس یمینی شریف آغاز کرد و سپس از هوشنگ مرادی کرمانی دعوت کرد تا نخستین سخنران این مراسم باشد.

بیشتر بخوانید

دهمین فهرست لاک پشت پرنده منتشر شد

دهمین فهرست لاک پشت پرنده منتشر شد

جشن رونمایی دهمین فهرست لاک پشت پرنده که به معرفی کتاب هایی که در تابستان ١٣٩٢ منتشر شدهاند، در این فصل با حال و هوایی دیگری برگزار شد.
در این جشن که بیش از ٣٠ نویسنده، مترجم و تصویرگر کتاب کودک و نوجوان حضور داشتند، کرم کتاب و شیر کتابخانه، کودکان را به شنیدن داستان دعوت می کردند.
در این برنامه همچنین بیانیه هیات داوران توسط شیوا حریری برای حضار خوانده شد و حدیث لزر غلامی نیز از طرحی خبر داد که والدین طی آن میتوانند در یک نظرسنجی شرکت کرده و کتابهای منتخبشان را از میان فهرست لاک پشت پرنده به صورت جداگانه انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید

مربیان مهدکودک های شیراز با آموزش خلاق کودک محور آشنا شدند

مربیان مهدکودک های شیراز با آموزش خلاق کودک محور آشنا شدند

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به درخواست کانون توسعه همیاری مهدکودک های استان فارس، کارگاه شناخت رویکردهای آموزشی نو و متن های خلاق در آموزش کودکان پیش دبستانی را بر پایه بسته های آواورزی، الفبا ورزی، فارسی آموز ادبی و ریاضی آموز ادبی برای مربیان و مدیران مهدکودک های شیراز برگزار کرد.
هدف از برگزاری این کارگاه ها افزایش سطح دانش و مهارت های آموزشی مدیران و مربیان مهدهای کودک این استان بود.
در این کارگاه ها که مرداد و شهریور ۱۳۹۳ برگزار شد، نزدیک به ۳۰۰ مربی شرکت کردند.

بیشتر بخوانید

ویژه ها

کارمندان خاطی مدارس را برای تنبیه به کتابخانه‌ منتقل می‌کنند!

کارمندان خاطی مدارس را برای تنبیه به کتابخانه‌ منتقل می‌کنند!

انتقاد از سیستم نظام آموزشی کشور بحثی قدیمی و دامنه دار است. بسیاری از نویسندگان و کارشناسان بر این باورند که ادامه این روند صرفا آموزشی نه تنها تفکراتی تک بعدی را پرورش میدهد، بلکه باعث این میشود که دانش آموزان امروز به اشخاصی خالی از هر نوع خلاقیت در آینده تبدیل شوند، مشکلی که اغلب از آن به عنوان رویکردی «ضد آموزش و ضد پرورش» یاد می شود.

فرهاد حسنزاده در گفتوگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با اشاره به طیف وسیع دانشآموزان در سطح کشور اظهار کرد: حدود ١٢ میلیون دانشآموز در کشور داریم که کتابهای مناسب در دستشان نیست و با فقر ارایه ادبیات کودک و نوجوان و شعر و داستانهای ادبی روبهرو هستند.

بیشتر بخوانید

آرشیو خبرنامه کتابک

آموزش خلاق کودک محور

خندیدن کودک را سرکوب نکنیم

خندیدن کودک را سرکوب نکنیم

کارشناسان پرورش مهارت شوخ طبعی را از اصول تربیتی مهم در خانواده میدانند «شیطنت های کودک خردسالم و به قول آشنایان و دوستان شیرین کاری هایش، همیشه مرا رنج می دهد. گاهی اوقات لنگه کفش را به جای گوشی تلفن برداشته و با دوست خیالی اش صحبت می کند، در برخی مواقع عصای پدربزرگش را برداشته و با خنده های بی پایانش، شروع به گفتن لطیفه های تکراری و بی مفهوم می کند. برخلاف عقیده همسرم که او را کودکی باهوش و شیرین می داند و حمایتش می کند، من نگران هستم». مادر پسر بچه هفت ساله از شوخ طبعیهای فرزندش نگران است در حالی که به عقیده متخصصان ویژگی شوخ طبعی از خصایص انسانهای باهوش به شمار آمده و پرورش آن در کودکان سبب افزایش خلاقیت و کمک به رشد شناختی کودک میشود.

بیشتر بخوانید

کتاب هدهد

چه و چه و چه یک بچه!

چه و چه و چه یک بچه!

این کتاب روایتی آهنگین از شناخت شمارورزی پایه برای کودکان خردسال از دو سالگی تا چهار پنج سالگی است. داستان «چه و چه و چه یک بچه» روایت خرگوش خاله است که در دشت و باد زندگی میکند. دشتی که در آن روباههای دشمن هم زندگی میکنند.

لینک خرید

خانم حنا به گردش می رود

خانم حنا به گردش می رود

خانم حنا روزی تصمیم میگیرد برای گردش از خانه خارج شود. او از حیاط، از روی خرمن علف، از جلوی آسیاب، از شکاف دیوار چوبی و از زیر کندوهای عسل میگذرد و به موقع برای شام به خانه باز میگردد.اما تصاویر، داستانی دیگر دارند. در تصاویر ما علاوه بر خانم حنای تُپل و بیخیال، با روباهی آشنا میشویم که بهخاطر شکار خانم حنا بلاهای متعددی بر سرش می آید

لینک خرید

فارسی آموز نخودی ۱

فارسی آموز نخودی ۱

فارسى آموز نخودى ۱، به نوآموزان کلاس اول دبستان، حروف و واژه ها را با بازى و شادى ياد مى دهد. در اين مجموعه، کودکان زبان آموزى پايه را به شيوه ى خلاق و متفاوت مى آموزند.

این بسته شامل موارد زیر می باشد :
کتاب خواندن - کتاب کارورزی - پوستر - نما کارت آموزش الفبا

لینک خرید

ماتیلدا

ماتیلدا

ماتیلدا دختر کوچکی است که در مورد توجه خانواده و والدین اش نیست. پدرش او را ابله میداند. ماتیلدا هم برای انتقام گرفتن از پدرش دست به چه کارها که نمیزند!خانواده اش اورا به دبستان میفرستند. اوبا معلم جدیدش خانم هانی دوست میشود و به خاطر قدرت جادویی اش خانم ترانچبال، مدیر مدرسه و خالهٔ خانم هانی را فراری میدهد. در آخر خانواده اش به اسپانیا فرار میکنند و او با خانم هانی زندگی میکند.

لینک خرید

رویای بابک

رویای بابک

میترا و برادرش بابک، پس از کشته شدن پدرشان به شهر ری می گریزند. میترا خودش را به شکل پسرها درمی آورد و اسمش را رامین می گذارد. اکنون خانه ی او، دخمه ی کوچکی در شهر مردگان است. کم کم اتفاق های عجیبی می افتد.

لینک خرید

کتاب های خوب برای کودکان و نوجوانان

خبرنامه کتابک

تهران، خیابان یوسف آباد، خیابان بیست و سوم، کوچه شایان، پلاک ٢۶

Facebook Twitter
MailerLite