29. března 2016

Přehled odborné debaty nabízí následující témata:

 • Audit národní bezpečnosti
 • Chatham House: Západ nerozumí cílům informační války
 • Soud s Naďou Savčenkovou
 • Jevhen Fedčenko v Lidových novinách

V rámci monitoringu prokremelských webů jsme v posledním týdnu zachytili následující témata:

 • Útoky v Bruselu údajně operací pod falešnou vlajkou
 • Jiří Ovčáček a Jaroslav Foldyna na vlně kremelské propagandy
 • Prokremelské weby: prostor pro českou krajní pravici
 • Čeští politici na prokremelských webech

Na konci newsletteru zároveň naleznete pravidelný přehled zachycených dezinformací.

 

Součástí newsletteru je i kompletní pracovní monitoring odborné debaty, tj. všechny zaznamenané články a publikace, včetně těch, které nejsou v našem newsletteru obsaženy. Aktuální monitoring ve formátu pdf si můžete stáhnout zde.

Přehled zachycených dezinformací naleznete na konci newsletteru.

Audit národní bezpečnosti

Řídící výbor Auditu národní bezpečnosti složený z dvanácti zástupců užší bezpečnostní komunity začal pracovat na komplexním materiálu, který by měl zhodnotit připravenost ČR čelit tradičním i nově vzniklým bezpečnostním hrozbám. Dokument by měl vzniknout do konce roku. Mezi jedenácti zásadními bezpečnostními tématy, kterým se bude audit věnovat jsou například hybridní válka nebo působení cizí moci.

Studie Chatham House o „inovacích“ ruských mocenských nástrojů

Chatham House vydal rozsáhlou studii o nových taktikách Kremlu při konfrontaci se Západem. Dochází k závěru, že metody a techniky, které Rusko použilo v konfliktu na Ukrajině, mají kořeny v tradičních sovětských metodách. Stejně jako v minulosti, musí i dnes vojenští plánovači a politici uvažovat nejen o potenciální vojenské hrozbě ze strany Kremlu, ale také o skutečné hrozbě kremelské podvratné činnosti, snah o destabilizaci a působení aktivních opatření.

Ruské vojenské síly, ale i potenciál pro vedení informační války zažívají v posledních letech značný rozmach.

Podle Chatham House má Západ mylné představy o tom, jak této kampani nejlépe čelit – zejména představa, že úspěšné opatření spočívá v tom vyvrátit každou zřejmou dezinformaci. Ruská dezinformační kampaň je na Západě popisována jako selhání, vzhledem k tomu, že ruské příběhy nejsou věrohodné. Západ má mylnou představu o povaze a významu ruských dezinformací a nerozumí jejich cílům.

Případ Nadi Savčenkové

V čem je případ Nadi Savčenkové přelomový? Podle Jiřího Justa došlo k hrubému porušení práv sousední země, jelikož byla Savčenková unesena na ruské území a nehledě na důkazy byla odsouzena za údajný zločin proti ruským občanům. Proces má však i propagandistický rozměr, který má vytvořit image nové Ukrajiny: ženy vojačka, která odmítá rodit, vstoupila do kárného fašistického praporu, který likviduje Rusy na východě Ukrajiny, záměrně zabila ruské novináře . Tato image se přenáší nejen na ukrajinské vojáky, ale celkově na Ukrajince.

Právníkům Savčenkové se podle Justa podařilo najít svědky, kteří podle kterých byla zajata proruskými ozbrojenci ještě předtím, než se odehrála minometová střelba, která zabila dva ruské novináře. Ve prospěch její nevinny svědčí také lokalizace jejího mobilního telefonu.

Propaganda potřebuje nepřátele , říká Bernd Johann. Verdikt, který vynesl ruský soud, má demonstrovat sílu a zastrašit nepřítele. Kreml potřeboval tento výsledek, jelikož si díky němu může potvrdit svou politiku, že Ukrajina představuje pro Rusko hrozbu.

Švédská bezpečnostní služba varuje před nebezpečím z Kremlu

Jaké jsou výsledky výroční zprávy švédské bezpečnostní služby SAPO?

 • Asi 1/3 ze 37 akreditovaných ruských diplomatů ve Švédsku je ve skutečnosti špióny služby GRU nebo zahraniční zpravodajské služby. Podle SAPO jsou ruští agenti hrozbou pro švédskou společnost a bezpečnost země.
 • Podle SAPO roste zájem ruských zpravodajských služeb o švédské bezpečnostní otázky, a to především o vztah Švédska a NATO. Zpráva o ruských dezinformačních a psychologických operacích rozvířila veřejnou diskuze a následovaly kybernetické útoky proti švédským médiím.
 • Kreml se snaží ovlivnit švédskou veřejnost. SAPO v roce 2015 zpozorovala rostoucí vliv ruských médií, především RT a Sputnik, na veřejné mínění.
 • Švédská služba popisuje kombinovanou informační a psychologickou válku ze strany ruské vlády. Taktikou těchto akcí je použití tajných operací, dezinformací a sabotáží rozhodovacích procesů v napadané zemi. Toto široké spektrum nástrojů, které Kreml v hybridní válce používá, je dle SAPO založeno na zkušenostech KGB.
 • Ruské služby SVR a GRU shromažďují informace o slabých místech švédské civilní i vojenské infrastruktury.

FAKE: americký voják střílel do Koránu

BBC odhalila původ falešného videa, na kterém údajný americký voják střílí ze zbraně Saiga 401K do Koránu. Video, které začalo kolovat na Youtube v září 2015, ihned vzbudilo v Rusku zájem veřejnosti a pohoršilo tamní muslimskou komunitu. Podle šetření BBC za videem stojí Ruská agentura pro internetová studia, kterou deník The Guardian nazývá jako „tajnůstkářskou ruskou agenturu, která najímá lidi, aby na webu šířili prokremelskou propagandu“.

Zakladatel StopFake Jevhen Fedčenko pro média

StopFake.org zkoumal a ověřoval na 500 případů kremelské informační války a dospěl k závěru, že jsou od 50. let používána stejná témata. Jediná věc, která se změnila, je ta, že už Kreml nespoléhá jen na tradiční média, ale na klíčové prostředky distribuce padělků, kterými jsou internet a sociální média. Kreml navíc využívá liberální hodnoty svobody projevu, aby maskoval své lži pod pokrývkou alternativního názoru .

Mezi největší úspěchy stránky StopFake patří rozkrytí dezinformace o ukřižovaní ruského chlapce v ukrajinském městě Slavjansk ukrajinskými vojáky. Mimo to se stránka proslavila také odhalením literárních falzifikátů.

 • Jak řekl Fedčenko pro Lidové noviny, nedávno ruské nakladatelství vydalo knihu Henryho Kissingera o Putinovi. Ovšem Kissinger nikdy žádnou takovou knihu nenapsal. Stejně tak vydali knihu Edwarda Lucase o Putinovi, která byla taktéž falsifikátem. Takové věci se v Rusku vydávají za státní peníze, stejně tak, jak je státem financována agentura „Rossotrudničestvo“, jejiž prací je šířit propagandu. V zahraničí pak šíří ruské dezinformace ruská kulturní centra a ideologové jako je Alexandr Dugin či Starikov, kterému tleskali i lidé v Praze .
 • Jak se mohou čtenáři bránit dezinformacím? Podle Fedčenka by měli vědět, kdo stojí za daným médiem a nespoléhat na jediný zdroj. Novinařinou se dnes zabývá kdokoliv, kdo umí napsat pár vět, informace se šíří bleskovou rychlostí. Často se stává, že lidé čtou jen titulky, které nekorespondují s obsahem textu či meritem věci.
 • Ruská okupace Krymu a válka proti Ukrajině v Donbasu prokázala vyvrcholení využití propagandy, mediálních manipulací, padělků a dezinformací. Jedná se jen o část aktivních opatření prováděných Kremlem, kterým mění své vojenské kapacity a diplomatické úsilí maskovat je , píše Jevhen Fedčenko v článku, který bude brzy zveřejněn v časopise „Estonian National Defense College“.

Bruselské teroristické útoky

Krátce po teroristických útocích v Bruselu se na prokremelských webech vyrojilo množství konspiračních teorií, které tragédii označují za akci pod falešnou vlajkou.

 • Na webu Svět kolem nás vyšly články hned dva. První z nich upozorňuje na údajné mezery v oficiálním popisu událostí a na základě fotografií z míst útoků usuzuje, že se jednalo o divadlo, pro které byli najati krizoví herci. Druhý článek pak dále upozorňuje, že se v Bruselu během února konalo cvičení záchranných složek zaměřené na totožnou situaci. Autor spekuluje, že bomba v bruselském metru byla odpálena na dálku, pravděpodobně v rukou poslíčka doručovatelské služby, který o ní nevěděl.
 • Nezaostává ani server Lajkit, který informoval o údajné interní zprávě ruské Zahraniční výzvědné služby, podle které měl vysoce postavený americký admirál podniknout let do Bruselu s cílem varovat před útokem, byl ale zadržen. Autor článku rovněž označuje teroristický útok za zinscenovaný a dále tvrdí, že veškeré mediální podrobnosti včetně fotek jsou trapné, až nehorázně záměrné lži, výmysly, překrucování a podvody.
 • Petr Hájek přispěl na serveru Protiproud komentářem, ve kterém zmiňuje, že americký velvyslanec USA v ČR Schapiro před několika dny navštívil islámskou mešitu v Brně a chtěl tak Čechům nařídit, aby se s muslimy také bratřili. Lidé jako velvyslanec Schapiro jsou podle Petra Hájka ti praví teroristé, jejichž cílem je rozvrácení Evropy a destrukce hodnot, tradic a duchovních kořenů.
 • Server Aeronet pak teroristické útoky dává do souvislosti se zamítnutím bezvízového styku EU s Tureckem v českém parlamentu. Bombové exploze jsou podle autora to jediné, co přimělo poslance TOP09 hlasovat pro zamítnutí v zájmu zastavení sebevraždy evropské civilizace.
 • Na Euportálu byl publikován článek Tomia Okamury, ve kterém si stěžuje na českou vládu, jelikož i přes brutální teroristické vraždy v Bruselu trvá na svém rozhodnutí přijmout letos dobrovolně a natrvalo do ČR více než 3 tisíce nezákonných islámských imigrantů.
Facebook Twitter

Sledujte Kremlin Watch na Facebooku a Twitteru.

   Ovčáček a Foldyna na vlně dezinformací

   Prokremelské weby i v uplynulém týdnu neopustily téma Nadi Savčenkové, která byla ruským soudem odsouzena k 22 letům vězení. I v tomto týdnu se objevila řada dezinformací, co je však alarmující, tyto dezinformace začaly sdílet vlivné osoby českého politického života - Jaroslav Foldyna (ČSSD) a mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

   Václav Danda na serveru Protiproud publikoval článek, ve kterém Savčenkovou nazývá sadistickou psychopatkou a kritizuje premiéra Sobotku (mimo jiné) za kritiku soudu s ní. Jakoukoliv kritiku soudu autor označuje za "zoufalou protiruskou propagandu, která má po ruském stažení ze Sýrie západní veřejnost udržet v přesvědčení, že Rusko je nebezpečné". Článek dále (bez udání zdroje) přebírá pasáže dezinformujících článků ze serverů Aeronet a NWOO, jejichž obsah jsme vyvrátili minulý týden.

   • Poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna mj. na základě tohoto článku (jak přiznává) kritizuje vládní politiky za postoj k procesu se Savčenkovou, přičemž přebírá i dezinformace v něm obsažené. O jeho postoji píší Parlamentní listy.

   Ivan Hoffman v komentáři publikovaném na Deník.cz, a poté převzatém Parlamentními listy, vyjadřuje přesvědčení, že Savčenková je vinna. Hoffman opakuje nedoložitelné informace, které se v posledních dnech objevily na řadě prokremelských serverů. Tvrdí například, že Savčenková si vzala u armády dovolenou, aby mohla zabíjet Rusy na východní Ukrajině, říkali zajatci, které mučila a shrnuje, že aby politici mohli obdivovat hrdinnou ukrajinskou pilotku, která se nebojí ničeho, ani samotného Putina, musí si dávat pozor, aby nenarazili na internetu na odkazy, ve kterých o Savčenkové hovoří například kněz Svatonikolského chrámu Vladimír Mareckij. Anebo starosta Užgorodu Sergej Ratušňak. Komentář pravděpodobně vychází z článku ruského serveru Politikus.ru, který česky publikoval server NWOO.

   • Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček tento dezinformující článek sdílel na svém facebookovém profilu.

   Proč tato dehonestující obvinění proti Savčenkové, které se v Česku objevily v posledních dvou týdnech, nejsou důvěryhodná, se dočtete v našem pravidelném souhrnu dezinformací.

   Česko-ruské vztahy

   Sever Sputnik se v posledním týdnu věnoval především pozitivním i negativním aspektům vztahů mezi ČR a Ruskem. Upozornil na kritiku mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové proti Lubomíru Zaorálkovi kvůli jeho tvrzení, že se Rusko přiživuje na migrační krizi v Evropě.

   Dále psal o zlepšujících se vztazích ČR a Ruska. Čeští investoři prý hledají cesty jak se vyhnout následkům protiruských sankcí, Rusové prý údajně zvažují, že by v Česku vyráběli komponenty dopravních letadel.

   Dohoda s Tureckem

   I tento týden se prokremelské weby zabývaly kritikou dohody mezi EU a Tureckem, jejich předpovědi dalšího vývoje jsou vskutku apokalyptické. Euportál tvrdí, že výsledek summitu je součástí plánu Nového světového řádu na zničení historických evropských států. Podle Petra Hájka z Protiproudu jde o snahu demontovat evropskou civilizaci a tvrdí, že Německo stojí v čele snah zničit náš svět, domovy, tradice a hodnoty. NWOO pak predikuje v Evropě vznik islámských chalífátů pod kontrolou Turecka.

   Krajní pravice na prokremelských webech

   Podpora antisystémových politických stran a hnutí patří mezi hlavní metody štěpení společnosti a oslabování demokratických politických systémů. V uplynulém týdnu jsme na prokremelských zaznamenali výrazný nárůst článků, které sympatizují s českou a slovenskou krajní pravicí.

   • Server Czech Free Press převzal článek serveru Rukojmi.cz, kde dali prostor „Československým vojákům v záloze pro mír”. Ti ve svém prohlášení obviňují vládu z neochoty bojovat s terorismem a z podpory rozvracení národních států a ohrožování evropské civilizace.
   • Infokurýr a Czech Free Press vyjádřily podporu Marianu Kotlebovi a ohradily se proti označování jeho osoby jako nácka.
   • Czech Free Press a Svobodné noviny zveřejnily prohlášení Republikánské strany Československa Miroslava Sládka. Prohlášení kritizuje politiku vlády Bohuslava Sobotky, která je (údajně) důkazem diktátu Evropské unie. Europoslanci se pokrytecky nechávají vést skupinou homosexuálních deviantů z řad nejbohatších rodin světa. Tito nejtěžší zločinci a podvodníci se schovávají pod názvem Bilderberg group a ti se rozhodli podřídit si svět pomocí nového světového řádu (NWO).

   Větší ohlas ale vzbudil rozsudek nad Adamem B. Bartošem a Ladislavem Zemánkem z krajně pravicové strany Národní demokracie, kteří byli nepravomocně odsouzeni za antisemitské výroky (viz např. Lidovky.cz).

   • Czech Free Press, Aeronet, Svobodné noviny a NWOO daly Národní demokracii prostor k vyjádření. Národní demokracie soud označila za politický proces. Zemánek prohlásil, že se postará o to, aby lidé v dalších evropských státech věděli, že Česká republika je zemí, která pronásleduje opozici a potlačuje svobodu slova a že liberálně–demokratické režimy negarantují takovou svobodu, jakou by si lidé zasloužili.

   Server NWOO sdílel pozvánku na demonstraci Národní demokracie, která proběhla 26. března v Praze. Na této demonstraci byl za své výroky zadržen předseda strany Adam B. Bartoš.

   Protiruská propaganda?

   Články na Euserveru a Aeronetu v posledním týdnu kritizovaly údajnou protiruskou propagandu. Břetislav Olšer upozorňuje na údajný návrat neoestébácké kampaně, která nás má naučit protiruskému chování a snaží se vyřadit z provozu nepohodlné autory. Kritika se nevyhnula ani redaktorovi Respektu Ondřeji Kundrovi, který údajně ví moc dobře, že Aeronet nemá s Ruskem nic společného. Aeronet samotný se považuje za guerillový projekt internetového věku s cílem přinášet natvrdo informace bez mediálního změkčovacího obalu.

   Čeští politici na prokremelských webech

   Přehled zachycených dezinformací na prokremelských webech

   Přehled ve formátu pdf naleznete zde. Toto je výběr těch nejzajímavějších:

   • Útoky v Bruselu byly podle prokremelských webů provedeny imigranty z Blízkého východu nebo CIA a Mosadem.
   • Naďa Savčenková je prezentovaná jako vraždící maniak (V přehledu najdete mj. shrnutí verzí obžaloby a obhajoby Savčenkové).
   • Pád letadla Fly Dubai v Rusku byl atentát; prsty v něm má mít Turecko a Ukrajina.
   • Muslimové údajně nemají vyvinutá některá emoční mozková centra a jsou tak polo-lidé.
   • Německé volby byly předprogramované.

   Kontaktní osoby

   Kontaktní osoby pro média:

   • Jakub Janda, zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty,
    janda@evropskehodnoty.cz, tel. +420 775 962 643.
   • Kontakty na další analytiky Evropských hodnot najdete pod tímto odkazem.

   Kontaktní osoba pro odběry newsletteru a ostatní dotazy a podněty:

   Založením Projektu Kremlin Watch Evropské hodnoty reagují na nárůst činnosti prokremelských kanálů v západním mediálním prostoru, k němuž dochází v posledních dvou letech v souvislosti s rapidním zhoršením vztahů mezi Ruskem a Západem kvůli krizi na Ukrajině. Tyto informační kanály jsou velmi často využívány k šíření dezinformací, nastolování mýtů a vytváření informační mlhy, k tendenčnímu očerňování rivalů ruské zahraniční politiky nebo k posilování okrajů politického spektra a antisystémových názorů ve společnosti. Jako takové se tyto informační kanály stávají nebezpečnými pro západní hodnoty, spolupráci a pro soudržnou společnost.

   Projekt Kremlin Watch monitoruje hlavní prokremelské informační kanály v Česku a na Slovensku. Další poznatky získává ze systematického sledování veřejné debaty, která o tomto tématu na Západě probíhá. Oboje pak poskytuje v rámci pravidelně rozesílaných newsletterů. Vedle toho se věnuje anotování významných studií i vlastní publikační činnosti. Snaží se tím zvyšovat povědomí o tomto problému a zajišťovat dodatečný informační servis lidem a institucím, které se jím zabývají.

   Přihlášení k odběru newsletterů

   Pokud ještě nejste na seznamu příjemců našich newsletterů, ale chtěli byste být, můžete k přihlášení využít tento odkaz.

   (pro odhlášení použijte link na úplném konci newsletteru)

    

    

    

    

   Think-tank Evropské hodnoty je nevládní instituce,
   která prosazuje zvyšování politické kultury v České republice i na evropské úrovni.

   © 2016, Evropské hodnoty o. s.

   Think-tank Evropské hodnoty

   info@evropskehodnoty.cz

   773 064 169

   www.evropskehodnoty.cz

   Facebook Twitter Youtube