Marketingo Marsas
Šiuolaikinė rinkodara yra labai panaši į būsimą žmonijos kelionę į Marsą. Pirmieji keliautojai į raudonąją planetą bus apginkluoti geriausiomis technologijomis, bus puikiai paruošti, turės geriausius įmanomus tyrimus, tačiau tik palietus Marso paviršių reikės prie realios situacijos greitai adaptuotis.
Šiuolaikinė rinkodara šiuo atžvilgiu yra labai panaši. Norint sėkmingo rezultato reikia geros komandos ir vienas žmogus tiesiog negali visko išmanyti. Skirtingų skaitmeninių kanalų dauginimasis, interneto įtakoti vartotojo kelionės pokyčiai, besikeičiančios technologijos rinkodaros vadovo darbą transformuoja iš esmės.
Kanalų yra per daug
Iki interneto pagrindiniai kanalai buvo televizija, radijas, spauda, lauko ir tiesioginė reklama. Kanalų buvo nedaug, o ir jie nebuvo labai kompleksiški, tad rinkodaros vadovai galėjo neblogai išmanyti ir kiekvieno kanalo veikimą. Atsiradus internetui pradėjo daugėti ne tik duomenų, bet ir kompleksikos. Jei tik atsiradus „Facebook“ reklamai dar buvo skaitmeninės rinkodaros specialistų, kurie apsiimdavo efektyviai prižiūrėti tiek „Google AdWords“, tiek „Facebook“ reklamą, tai dabar galima išmanyti bendrus skirtingų platformų principus, bet norint tikrai efektyviai valdyti reklamą kiekviename kanale jau reikia specializacijos.
Be to, atsirado ir kiti kanalai, kurie reikalauja rinkodaros specialistų dėmesio: „LinkedIn“, „TikTok“, „Amazon“, reklama „Google Play“ ir „AppStore“, „Reddit“ ir kiti. Kiekvienas šių kanalų turi savo logiką ir savo algoritmą, kurį būtina perprasti. O kur dar nuolatiniai algoritmo atnaujinimai, kuriuos reikia sekti. Atsiranda ne tik poreikis išmanyti mechaniką reklamos kanale, bet turėti ir IT žinių norint įgyvendinti tam tikrus sprendimus.
Teko kalbėtis ne su vienu skaitmeninės rinkodaros profesionalu, kurie specializuojasi konkrečiame kanale. Dažnai net ketvirtadalį ar net daugiau jų darbo laiko užima gilinimasis į platformų taisykles, atnaujinimus ir pan.
Išaugęs skaitmeninės rinkodaros svoris
Tai, kad daugumą kanalų galima suprasti tik iš esmės, bet be detalių, keičia ir rinkodaros vadovo darbą. Čia kalba eina tik apie vieną rinkodaros dalį pagal klasikinį 4P modelį – reklamą.
Šiuolaikinėje rinkodaroje ši dalis įgavo milžinišką reikšmę dar ir dėl to, kad dažnai reklamos kanalas yra ir pardavimo vieta. Ypač tai galioja skaitmeniniams produktams. Kitaip tariant, dabar su skaitmenine rinkodara galima iškart apimti net 2 P raides iš keturių.
Tai labai išaugino ir skaitmeninės rinkodaros profesionalų svorį, o skaitmeniniuose produktuose dažniausiai būtent performance
rinkodaros specialistai tampa ir rinkodaros vadovais. Tačiau neįmanoma giliai išmanyti visų skaitmeninių kanalų, be to, jie vis tiek yra tik dalis šiuolaikinės rinkodaros.
Didesnė kompleksika visoje rinkodaros grandinėje
Internetas pakeitė vartotojo kelionę ir tai padarė įtaką ir kainodarai, kuri taip pat tampa kompleksiškesnė nei kada nors anksčiau. Žmonės kainas gali lyginti realiu laiku, apsipirkti internetu skirtinguose regionuose, skirtingose platformose, kur yra dinaminių kainodaros elementų, kur vieną kainą gali rodyti mažiau aktyviam vartotojui, kitą – itin dažnai besilankančiam interneto puslapyje. Rinkodaros profesionalui būtina išmanyti esminius kainodaros elementus ir strategijas.
Produkto dalis šiuolaikiniame pasaulyje irgi tapo labiau kompleksiška nei anksčiau. Fiziniams produktams dabar keliami ne tik funkcionalumo, bet ir tvarumo reikalavimai. Kalbant apie skaitmeninius produktus, norint padaryti juos gerais ir mėgstamais vartotojų, reikia neblogai išmanyti skaitmeninių produktų kūrimo principus ir gebėti bendradarbiauti su produkto komanda.
2020 m. „Harvard Business Review“ buvo paskelbtas jau klasikiniu tapęs tyrimas. Analizuotos beveik 500 kompanijų, tirta kokios rinkodaros atsakomybės ir kur rinkodaros funkcija daro įtaką organizacijoje.
|